środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce i względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub od razu obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień skał na ogrodzenia z PCV na plot i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtedy wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można również ciąć na sześciany o regularnych konturach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki plastykowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie plastikoweSkwierzyny na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także własnych upodobań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i ogrodzenie z PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek tworzy się z kamieni wielorakiego konturu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kawałeczków o niesymetrycznych kształtach, wypada je właściwie zestawiać tzn. tak, iżby postać każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają także mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, by kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz