wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Trwałe płoty z drewna

Nietrafnie zabezpieczone ogrodzenia z drewna w mgnieniu oka się destruują oraz mogą bezpowrotnie stracić swój pierwotny urok i własności. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie warto poznać sposoby konserwacji oraz konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy zdołamy upajać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelakie prace konserwujące ogrodzenie z drewna należy rozpocząć od odpowiedniego oraz starannego przygotowania towaru na ogrodzenie, gdyż od tego uzależniony jest efekt finalny własnych prac. Przed użyciem artykułów do ochrony i ozdoby sztachet z drewna istotne jest skontrolowanie, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie dźwiga objawów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drewna na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, winniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu technicznego, jaki zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i insektami. Podczas gdy zabezpieczymy już nasze płot przed postępem biokorozji, należy nanosić kolejne preparaty, które konserwują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli pragniemy utrzymać naturalny odcień drewna naszego ogrodzenia, winniśmy użyć bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu sprecyzowanego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy ogrodzenie od wewnątrz, ale nie wytworzy na jego powierzchni profilaktycznego filmu. Ochronione w ów sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej protekcji ogrodzenia, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w przypadku impregnatu zabezpieczy ogrodzenie przed ujemnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać żeby płoty z drewna były trwałe trzeba poświęcić im wiele uwagi oraz opieki.

Zgoła inaczej jest w wypadku ogrodzeń plastikowych. Ten typ płotów jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne przez co nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia z plastiku nie podlegają również biokorozji stądtoteż dogadzają swoim posiadaczom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz